→ Tisková zpráva Středočeského kraje ←
KRALUPY – Občané Středočeského kraje během jeden měsíc dlouhé soutěže Věnuj počítač odevzdali 1.034 kusů vysloužilých počítačů a notebooků.
Lidé se mohli nejenom zbavit nepoužívaných spotřebičů, ale také podpořit dobrou věc a pomoci své obci či městu vyhrát věcné ceny pro dětské domovy. V soutěži, kterou pořádala nezisková organizace ASEKOL spolu se Středočeským krajem, zvítězila obec Nedomice z okresu Mělník. Soutěž ve sběru starých počítačů probíhala od 15. srpna do 15. září 2014 a zapojit se mohl každý občan Středočeského kraje. Soutěžily mezi sebou obce a města o to, které z nich se podaří vysbírat nejvíce počítačů v přepočtu na obyvatele. Dohromady občané kraje během měsíce vybrali 1.034 starých počítačů a notebooků. Recyklací takového množství přístrojů se jim podařilo ušetřit 392.000 litrů vody, což by vystačilo průměrné domácnosti na více než tři roky, nebo 125.000 kWh elektrické energie, které by občanům vítězných Nedomic vystačily na téměř celý měsíc spotřeby.
Nejlépe se dařilo občanům Nedomic, kteří odevzdali více než 12 kusů starých počítačů na 100 obyvatel a zajistili tak své obci výhru v podobě šeku na 30 tisíc korun na nákup libovolného elektrozařízení do dětských domovů a podobných zařízení. Šek na 20 tisíc korun získali občané Dolan, na třetím místě se umístila a šek na 10 tisíc korun získává obec Petrovice.
„Získané finance nás velmi potěšily, jsou pro nás významným přínosem. Díky nim můžeme nakoupit přesně takové spotřebiče, které nám nejvíce pomohou v práci s našimi dětmi a dětem zase přinesou co největší radost,“ uvedla Jana Dubcová, ředitelka Dětského domova a Školní jídelny v Kralupech nad Vltavou. Tamní dětský domov získal šek na nákup elektrospotřebičů v hodnotě 20 tisíc korun.
Vybrané počítače a obdarované dětské domovy a pěstounské rodiny
Smysluplnost akce potvrzují i údaje společnosti ASEKOL, podle kterých se v českých domácnostech nachází 500 tisíc nepoužívaných počítačů či notebooků. „Půl milionu nepoužívaných či vysloužilých počítačů je vysoké číslo, které bychom rádi snížili. Proto chceme podobnými akcemi nejen zvýšit výsledky sběru, ale především edukovat a motivovat veřejnost ke správnému třídění elektroodpadu,“ vysvětluje Kristina Mikulová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL. Dodává, že ASEKOL vysloužilé přístroje následně recykluje, díky čemuž se dá znovu využít až 80 % všech použitých materiálů.
[fbcomments]