Začínající hokejisté jsou v Kralupech vítáni

Kralupy nad Vltavou – Přinášíme rozhovor s mistrem světa, nyní sportovním manažerem mládeže kralupské hokejového klubu,  Michalem Brošem. A protože se bude mluvit i o tom, jak se začíná v Kralupech měnit systém a styl práce se začínajícími hokejisty, položili jsme několik otázek i jednomu z tatínků začínajících hokejistů, Liboru Štajerovi.

Michal Bros

Michale, máte za sebou více jak dvě desítky sezón na ledě, jak vzpomínáte na začátky v přípravce?

Můj táta hokej sám hrával a vykládal mi, že jsem pořád brečel, když mě jako prcka postavil v bruslích na led, až se prý rozloučil s myšlenkou, že by ze mě mohl být hokejista, ale že prý jsem za ním sám přišel, jestli by mě nevzal v Olomouci na nábor, což bylo snad v první třídě, takže se dá říct, že jsem přípravku ani neabsolvoval a začal rovnou v první třídě…

 

Dost dětí to má podobně, určitě bude lepší na děti netlačit…

Samozřejmě se nesmí na děti tlačit! Naopak je nutné pomoci jim vypěstovat lásku k dané disciplíně, ať už jde o hokej nebo cokoli jiného. Říká se, že první tři trenéři či učitelé v životě zásadně ovlivňují celoživotní vztah člověka k danému odvětví…

 

Chtěl byste se vrátit zpět do své doby, nebo začínat s hokeje nyní? Jak moc se hokej posunul?

V dnešní době bych začínat nechtěl, protože za mých časů jsme neměli žádné jiné možnosti, než mastit hokej buď na ledě, nebo na ulici. Dneska je pro děti tolik lákadel a rušivých elementů, že je strašně složité udržet koncentraci na jednu konkrétní činnost a vypěstovat si k ní trvalý „celoživotní” vztah, daleko lehčí je vypěstovat si závislost na monitoru či displeji…

 

Dá se s tím z pozice trenéra nějak bojovat?

Trenér může vytvořit takový program a prostředí, že se děti budou na každý trénink těšit a budou hokej milovat, ale stejně tak budou milovat kompjůtr, který na ně čeká doma, takže pouze rodiče mají ve svých rukách, jak hluboce se závislost jejich dětí vyvine! Pracující rodiče bohužel nemají čas, a bohužel často ani chuť, nabídnout dětem lepší zdravější zábavu než valení bulv na monitor či displej…

 

V současnosti se v Kralupech chystá mnoho změn, dají se nějaké již prozradit?

Letos se můžeme těšit na ligu mladšího dorostu, kdy přivítáme např. Karlovy Vary, Děčín, Litoměřice a další slibné soupeře ze skupiny „západ“. Liga mladšího dorostu už snad není tajemstvím, kralupský tým potřebuje už jen lehce doplnit. Jinak těch změn se stalo a ještě stane hromada, ať už v personálním obsazení na trenérských postech nebo třeba v nabídce klubu pro své členy…

 

Uvidí Vás fanoušek i v ochozech, nebo se budete více soustředit na práci za mantinelem?

Mám radši tu akci na ledě, tam je člověk schopen ovlivnit nejvíc, ale z nadhledu ochozů jsou vidět zase detaily, které z ledu člověk nevnímá, takže i tam i tam…

 

V září začne krajská soutěž A týmů. Letos budou mít Kralupy těžkého soupeře hned na začátku – Neratovice. Komu budete fandit? V těchto lokálních derby se čeká veliká rivalita.

Mou hlavní a vlastně jedinou prioritou je mládež, takže zápasy “hobby” soutěží dospělých mě moc nezajímají…

 

O prázdninách mohly děti navštěvovat hokejové kempy, jak náročná je příprava takového kempu či soustředění?

Kempy či soustředění mám já osobně ze všeho nejradši, máte možnost nahustit do svěřenců mnohem víc věcí, v mnohem pohodovější atmosféře, než když vám děti v sezóně na poslední chvíli přiletí ze školy, v půlce tréninku začnou vnímat vaše pokyny, aby si je spěchající maminky 20 minut po skončení tréninku odvážely domů na úkoly a podobně… Proto vůbec nevnímám přípravu kempů či soustředění jako náročnou…

 

Máte nějaký recept na mizivou účast kralupských fanoušků? Ve srovnání s Neratovicemi domácí fanoušci silně zaostávají. Na tamním stadionu bývá plno.

Martin Chabada udělal v Neratovicích kus práce a zbláznil místní lidi do hokeje, ale dle mého názoru je třeba v Kralupech zapracovat v prvé řadě na mládeži, naplnit všechny kategorie dětmi, nabídnout jim kvalitní program, a až se klub po letech strádání znovu stabilizuje, tak se vrátí i kvalitní dospělý hokej a tím pádem i diváci na tribuny…

 

Otázky pro pana Libora Štajera:

Co musí udělat rodiče, kteří chtějí podpořit své malé děti v jejich touze stát se hokejistou či hokejistkou?

My máme zkušenost s dnes 5,5letým synem, který začal trénovat ve čtyřech letech (tedy v únoru 2014, a trénoval do začátku dubna 2014, pak se rozpustil led). Tehdy jsme pro něj chtěli vybrat jakýkoliv sport, při kterém by vybil energii. Možností je v Kralupech dost. Sbírali jsme informace, byli jsme se podívat na trénink nejmenších hokejistů. Synovi se okamžitě zalíbil hokej, nám velmi lidský a vstřícný přístup trenéra i lidí okolo (tehdy Vláďa Kučera). Od té doby syn nemluvil o ničem jiném. Znamenalo to pro nás zapůjčit si od klubu kompletní výstroj, aby syn mohl vyzkoušet, jestli je pro něj hokej to pravé. A bylo! Po třech měsících jsme koupili, bez jakýchkoliv pochybností, vlastní výstroj (téměř vše z bazaru celkem za cca 2.500 Kč). Kuba je nadšený dodnes, i po první celé sezóně na ledě. Vlastně je nadšený stále více: jak se zlepšuje v bruslení, přichází opravdová radost, rozzářené oči… A tak hokej hraje i doma v pokojíčku, a všude, kde je příležitost. A hokej dokonce Kubovi pomohl i v rámci jeho růstu: zlepšil koordinaci pohybů a celkovou svalovou vybavenost. A to nejen v rámci bruslení na ledě, i při tzv. suché přípravě po rozpuštění ledu, v rámci které trenéři dbají na celkový pohybový rozvoj dětí.

 

Co čeká na malého hráče, když začne v klubu?

Parta nadšených dětí, vstřícní dospěláci (rodiče ostatních dětí, které začaly jen o pár měsíců dříve) ochotní se vším pomoci, poradit a půjčit. Takto jsme to zažili my, a proto jsme v klubu. A vlastně proto vůbec nepochybujeme, s jakým sportem nyní začne náš druhý syn. Klub půjčí zdarma začínajícím dětem výstroj až na tři měsíce (tedy téměř polovinu sezóny), a tak každý víkend (děti trénují v sobotu a neděli ráno) a úterý odpoledne, když to rodiče či prarodiče stihnou, už může malý hokejista rozvíjet své bruslařské a hokejové schopnosti. Stačí jen lyžařské termoprádlo, a ponožky.

 

Kam se každý zájemce může obrátit?

Každou sobotu (od 9.30 hodin) či neděli ráno (8.45 hodin) probíhají tréninky základny, na kterých trenéři s radostí a otevřenou náručí přivítají všechny malé holky či kluky, kteří mají zájem v Kralupech sportovat na ledě.

 

A jaká je optimální věková hranice pro zahájení hraní hokeje?

Žádná neexistuje. Kralupský hokejový klub je otevřený všem dětem se zájmem o sport. A když bude malý hokejista, který začne o něco později než jeho vrstevníci, chtít dohnat spoluhráče, může využít volných tréninků či víkendových kempů, které bude klub pro všechny hráče organizovat za účasti klubových trenérů.

 

Děkujeme oběma respondentům za poskytnuté informace.

autor: Radka Holeštová

Autor:admin