Výročí Kralupského Zpravodaje

Nášměsíčník vznikl vlastněnáhodou–nebo shodouokolností – ale jeho kořeny sahají až do roku1976.V té době vycházel jakoměsíční kulturník kralupského kulturního a společenského střediska (Kulturní ZpravodajKaSS).Postupně se ale do něj začaly přidávatinformace z MNVa ostatníchorganizacíměsta a jeho podoba se postupněměnila.

První regulérní vydání Zpravodaje vyšlo v lednu roku 1988. Tehdejší ředitel KaSS pan Jiří Vyležík na druhé straně časopisu napsal: „Vážení občané, s příchodem nového roku a přáním mnoha úspěchů v osobním životě, dobré pohody a hodně zdraví, dostává se Vám do rukou 1. číslo „Kralupského zpravodaje“. Z jeho formátu i obsahu je jistě patrné, že jde o něco nového. Dosavadní „Přehled pořadů kulturního a společenského střediska“ ustupuje tak novému „Kralupskému zpravodaji“, jehož cílem bude seznamovat veřejnost s mnoha zajímavostmi z našeho města. Bude poskytovat informace o činnosti městského národního výboru, celoměstských akcí, přinese zprávy ze života organizací NF a samozřejmě také informace o kulturních programech kulturního a společenského střediska a filmových představení kralupských kin.

Vydavatelem Kralupského zpravodaje se stává MěNV. Jeho čtrnáctičlenná redakční rada bude dostatečnou zárukou, že tento městský „informátor“ poskytne naší veřejnosti aktuální zprávy a že si také udrží dobrou úroveň, přitažlivou formu i obsah. Lze si jenom přát, aby „Kralupský zpravodaj“ se stal vyhledávaným informačním prostředkem. Tedy hodně zdaru, hodně úspěchů a hodně zajímavých zpráv!“

A jaký byl další obsah tohoto čísla?

Na titulní straně lednového vydání v roce 1988 byla fotografie ze slavnostního otevření krytých lázní v Kralupech n. Vlt. (dnešní plavecký bazén). Na třetí straně dostal prostor k novoročnímu bilancování tehdejší předseda MěNV Josef Koutný, čtvrtá strana byla věnována zprávě o průběhu podzimních veřejných schůzí NF a NV v roce 1987, kdy, cituji: „Pokrokové lidstvo oslavilo v tomto roce spolu se sovětským lidem 70. výročí VŘSR, která zahájila epochu přerodu lidstva od kapitalismu k socialismu.“

Na páté straně byl otištěn a květinou okrášlen seznam sedmi lednových jubilantů. Dvoustrana 6-7 se zabývala Jednotným plánem kulturně výchovné činnosti, společný program tělesné výchovy a sportu, plán branné činnosti pro rok 1988 (i když v titulku bylo chybně uvedeno pro rok 1987). Z tohoto článku cituji odstavec: „Po řadu let je důsledně sledována úroveň zábavných kulturních akcí, jež umožňují volit takové formy zábavy, které vedle nezbytné relaxace působí i na formování osobnosti. Současně je zabezpečena systematická kontrola úrovně těchto podniků tak, aby do našeho kulturního života nepronikaly nežádoucí jevy a tendence neslučitelné se socialistickým pojetím kultury.“ Na následujících šesti stranách byl rozepsán program Kulturního a společenského střediska v Kralupech nad Vltavou, strana 14 patřila programu kina Vltava a strana 15 kinu Střed. Poslední – 16. strana lednového vydání – byla věnována tělovýchově a sportu. Myslím, že i z tohoto stručného výčtu je zřetelně zřejmá doba, kterou Zpravodaj komunikoval.

Do roku 1993 vycházel Zpravodaj ve formátu A5 za 1 Kčs. V dubnu roku 1993 jste si mohli za 3Kč koupit první vydání Zpravodaje ve velikosti A4. V redakční radě v té době pracovali: Ing. A. Hradilík, MUDr. E. Borek, P. Holeček, Ing. P. Kaplan, V. Procházka, M. Žambůrek, Mgr. P. Rotter. O rok později, opět v dubnu, se změnil formát zpravodaje na noviny velikosti A3. V této velikosti pak měsíčník vycházel až do konce roku 1999. Od ledna roku 2000 dodnes má pak formát A4. Od ledna 2008 vychází v plno barevném tisku. Nejdéle působícím dopisovatelem Zpravodaje je bezpochyby pan Ing. Josef Stupka. „Do Zpravodaje jsem začal přispívat v roce 1995, každý měsíc do každého čísla. Do dnešního dne jsem odevzdal 276 příspěvků. V červenci, kdy vyjde dvojčíslo se vzpomínkou na historii Zpravodaje, to bude 280 otištěných příspěvků. Za 40 let existence časopisu se v redakci vystřídala celá řada redaktorů, či lépe řečeno, redaktorek. Všechny si pamatuji. Byl jsem dlouho členem redakční rady.“

Radka Holeštová

Autor:KZ