V polovině listopadu 2023 proběhla v KaSS Kralupy přednáška Petra Fejka na téma Jak se dělá ZOO. Účastníci měli možnost vyposlechnout unikátní talk show o výjimečném příběhu proměny nejoblíbenější zoologické zahrady v České republice. O jejích těžkých začátcích, o povodni i o tom, jak se kdysi stará, šedivá zahrada dostala v žebříčku amerického magazínu Forbes mezi 10 nejlepších světa. Akce se účastnil i dlouholetý zaměstnanec zahrady, ošetřoval slonů pan Karel Kaprál, který měl posluchačům rovněž co nabídout. Oba aktéry jsme vyzpovídali i pro vás…
Pane Fejku, co vedlo doktora filosofie (obor čeština, literatura, historie, pedagogika) řídit ZOO? Láska ke zvířatům, neobvyklá výzva?
Byla to výjimečná souhra osobních i společenských okolností. Na začátku své kariéry jsem 3 roky učil na gymnáziu, ale nedalo se tím uživit. Tak jsem ze školství zběhnul a založil vlastní hudební klub. Po 5 letech jsem ho opustil a rozhlížel se po další manažerské výzvě. A shodou náhod vypisoval ve stejné době pražský Magistrát tendr na nového ředitele zoo. Zahrada na tom tehdy byla hodně špatně a skoro nikdo se nepřihlásil. Tak to vyhrál jednooký mezi slepými. Dnes už by se něco podobného nemohlo stát. Byla v tom samozřejmě i láska ke zvířatům, ale také hodně mladické drzosti a minimální představy o tom, co všechno mě v ospalém postsocialistickém podniku čeká za problémy a překážky, než se bude moci začít měnit k lepšímu. První tři roky byly pro mě doslova peklo.
Co vám 13 let mezi zvířaty dalo a vzalo?
Dalo mi nejlepší práci mého života. Možnost po sobě zanechat nějakou stopu, která pozitivně ovlivnila životy miliónů lidí. Vzalo mi např. barvu vlasů, což je přijatelná cena.
Dozvěděl jste se v rámci působení v ZOO o zvířatech něco, co vám změnilo pohled na ně?
Mnohem víc si uvědomuji 2 podstatné věci. Jednak že zvířata jsou mnohem blíž tomu, čemu lidé říkají štěstí. Protože o štěstí a o životě nijak nepřemýšlejí. Také to, že některé druhy do zoo vůbec nepatří. Protože to s nimi stále neumíme tak, aby i v umělých podmínkách zůstaly samy sebou. Třeba velké kočkovité a medvědovité šelmy, sloni nebo lidoopi.
Co považujete za svůj nejlepší počin v rámci vašeho působení v ZOO?
Nejvíc pyšný jsem na to, co mě a můj tým stálo nejvíc práce. Vybudování Pavilonu indonéské džungle a dlouhá, strastiplná cesta vedoucí k narození Moji, prvního úspěšně odchovaného gorilího mláděte během 40 let chovu goril v českých zoo.
Jak vzpomínáte na spolupráci s ošetřovatelem slonů – panem Kaprálem z Kralup?
Karel byl během mého ředitelování skalním členem slonařského týmu, který si doslova a do písmene “vyžral” ty nejhorší časy, kdy se v zoo lámal chleba. Zažil starý, v mnohém nevyhovující, pavilon. Zažil i to, když se v něm topila zvířata při povodni a sloni se museli s obrovským rizikem zachraňovat ručně a tváří v tvář. Ve všech těchto těžkých zkouškách obstál se ctí a s láskou ke zvířatům. A myslím, že si za to zasloužil více úcty a respektu ze strany zoo, než mu při jeho odchodu nakonec dala najevo.
Když se řekne ZOO Praha, jaký pocit a myšlenku to je vás po letech vyvolá?
Že je to krásná, ale i rozporuplná instituce. Že vidět do jejích útrob někdy bolí.
Učitel, majitel hudebního klubu, ředitel ZOO, ředitel České národní budovy v NY, ombudsman ČD – která životní/pracovní etapa byla vaše nejšťastnější a proč?
Vším, čím jsem byl, jsem byl rád. Ve škole jsem byl šťastný, protože je to moje bytostná profese, nejblíž mému naturelu a pohledu na svět. V klubu jsem byl zase svým pánem, což je k nezaplacení. Nejvíc jsem si to ale opravdu užil v zoo. V dobrém i špatném. Je to moje životní dílo, které mi umožnilo pocítit úspěch. Jaké to je na něm dennodenně pracovat, čelit krizím, riskovat, bojovat, a nakonec vyhrát. Jsem za to osudu i zahradě neskonale vděčný, protože přesně taková byla moje představa o životě.
Děkuji za rozhovor.
Andrea Jůnová
Medailonek:
PhDr. Petr Fejk (*1964, Most)
Absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (obor čeština, literatura, historie, pedagogika).
Učitel na gymnáziu, majitel hudebního klubu Belmondo.
1997-2009: ředitel Zoo Praha (zvýšení návštěvnosti z 0,5 na 1,3 mil. osob ročně / 7. nejlepší zoo světa podle amerického magazínu Forbes, 2008).
2010: ředitel České národní budovy v New Yorku.
2011: ombudsman Českých drah.
2012 – 2022: CEO ve společnosti Park Orbis Pistus a. s.
2020 – vydal knihu vzpomínek JAK SE DĚLÁ ZOO.
Významná ocenění – PR osobnost roku, 2004 / Manažer roku, 2005 / Marketér roku, 2006 / Cena ministra životního prostředí, 2008.