Na odpadové hospodářství doplácíme přes 21 milionů, a to úplně zbytečně! Více než polovina odpadu v našem městě končí v nádobě na směsný odpad, odkud se pak sváží na skládku a kvůli tomu se pro nás stává hrozbou.
V rámci České republiky se pravidelně zkoumá obsah popelnic na směsný komunální odpad (černá popelnice) pomocí fyzických analýz odpadu. V praxi to vypadá tak, že se vysype obsah černé nádoby a roztřídí se na jednotlivé složky. V Kralupech nad Vltavou taková analýza proběhla v roce 2022 a výsledky se od celorepublikových průměrů téměř nelišily. Fyzická analýza je důležitým nástrojem pro pochopení toho, jak nakládáme s odpady. Víme přesně, kde máme mezery a na co bychom se zaměřit.
Pouze asi 39 % je skutečně nevytříditelný směsný komunální odpadu. Jsou to například dětské pleny, hygienické potřeby, krabičky od cigaret, atp. Vše ostatní můžeme vytřídit a dále využít.
Jak nás skládkování ohrožuje?
Skládkovaný odpad do ovzduší uvolňuje nebezpečný metan, který se podílí na klimatických změnách. Změna klimatu způsobuje extrémní výkyvy počasí jako vlny veder, sucha, povodně, přívalové deště nebo tornáda.
Klimatické změny se pak podepisují i na našem zdraví (například zdravotní problémy způsobené vysokými teplotami nebo respirační nemoci).
Proč je skládkování hrozbou i pro naše peněženky?
Na negativní vliv skládkování reagoval zákon o odpadech, který obcím a městům nastavil přísné množstevní limity a každoročně navyšuje poplatky za ukládání odpadu na skládku.
Letos za tunu směsného a objemného odpadu, která je do limitu, zaplatíme 500 Kč. Limit pro letošní rok je 170 kg/občan. Pokud limit překročíme, za každou skládkovanou tunu nad rámec zaplatíme 1 250 Kč. V dalších letech to nebude o moc lepší. Např. v roce 2029 klesne limit na 120 kg a poplatek za překročení bude 1 850 Kč.
Skládkování bude stále dražší, a proto je i z finančních důvodů žádoucí omezit ho na minimum.
Proč za odpady doplácíme miliony?
V roce 2023 každý občan našeho města vyhodil v průměru 243 kg směsného a objemného odpadu. Limit byl ale pouze 180 kg/občan. Zvýšené poplatky za skládkování se nám tak nevyhnuly a byly jednou z příčin, proč jsme na odpadové hospodářství dopláceli 21 551 475 Kč z našeho rozpočtu. To je 1148 Kč na jednoho občana!
Za tyto peníze bychom mohli nechat opravit všechna veřejná dětská a sportovní hřiště”.
Jenže my je museli dát za odpady. Nikdo z nás nechce zbytečně vyhazovat peníze do koše. Pojďme to společně změnit. Jsou věci, které můžete udělat už dnes.
Co můžu udělat?
Třiďte odpad.
Všechny vytřiditelné odpady vyhazujte do barevných popelnic. Tím snížíte náklady na odpady a také umožníte, aby se z něj díky recyklaci stal úplně nový výrobek. Věděli jste, že pouze 50 PET láhví stačí na výrobu 1 fleecové bundy?
Zároveň dostaneme odměnu od společnosti EKO-KOM za sběr tříděného odpadu a přeprodej odpadu k recyklaci. Čím víc vytřídíme, tím vyšší odměna bude. Tyto peníze nám také sníží náklady na odpady.
Předcházejte vzniku odpadu
Čím méně odpadu vytvoříme, tím nižší budou náklady na jeho svoz a likvidaci. Nikdy nedosáhneme toho, aby nevznikal žádný odpad, ale můžeme jeho množství snížit:
• Noste si do obchodu vlastní pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu, nebo alespoň nevyhazujte sáčky po jednom použití, ale využijte je víckrát.
• Nekupujte balenou zeleninu a ovoce, ale raději sáhněte po volné.
• Pořizujte si věci z druhé ruky.
• Rozbité věci nevyhazujte, ale opravujte.
• Posílejte věci dál – nabídněte je svým známým, zveřejněte inzerát na internetu a na sociálních sítích, darujte je na dobročinné účely.
Děkujeme všem občanům, kteří poctivě třídí a předcházejí vzniku odpadu.