Seznamte se s Miren, naším partnerským městem na území Slovinska

Na počátku října proběhlo setkání zástupců našeho města z řad vedení úřadu, zastupitelů, městských příspěvkových organizací, spolků) s vedením občiny Miren-Kostanjevica…

Posláním návštěvy byla výměna zkušeností napříč širokým spektrem oblastí, které má v gesci každé město (agenda školství, policie, hasičů, sociálního odboru, odboru infocentra, charity, ZUŠ, DDM, muzea, kultury, tělovýchovy,…) a současně poznání národních tradic a utužování slovanské vzájemnosti.
První den pobytu se odehrálo oficiální přivítání slovinského starosty Mauricia Humara se zástupci našeho města, místostarostou Petrem Holečkem a bývalým starostou Markem Czechmannem, který smlouvu o vzájemném partnerství před lety podepsal.
V rámci exkurze si skupina prohlédla několik zajímavých míst. Nejprve zamířila do rozlehlého areálu mirenského hradu, kde má sídlo místní Dům dobré vůle, který pomáhá potřebným a vystačí si jako „soběstačná komunita“.

Dále kralupská skupina navštívila pamětihodnosti, které mají spojitost s našimi vojáky a první světovou válkou (památník míru Cerje, pomník Hudi Log, jeskyně Pečinka). Kromě průsečíků společné historie byla na programu ukázka místních folklorních tradic, za nimiž se výprava přesunula do sousední vesnice Opatje Selo, kde na ni čekala tradiční recepce. Nechyběla ochutnávka místních pokrmů, prezentace karnevalových tradic, ukázka zdejších rukodělných výrobků a další kulturní program. Nejdojemnější částí setkání byla bez pochyby česká modlitba „Andělíčku, můj strážníčku“ v podání slovinských dětí (ke zhlédnutí pod QR kódem).
Skupina z Kralup dále absolvovala místní sportovní hry, účastnila se rovněž oslav 30 let založení města. A abychom místním přivezli část naší kultury, v rámci návštěvy zahrála dvě hudební tělesa ZUŠ, dechová hudba Kralupanka a jazzové uskupení Jakuba Horvátha.

Co jsme navštívili…

Občina Miren-Kostanjevica je jednou z 212 slovinských občin. Nachází se v Gorickém regionu. Správním centrem je Miren.

A odkud pochází název tohoto místa?
Kdysi dávno žil vznešený a slavný král Miren. Byl to muž laskavého srdce, který postavil osadu Miren, aby sloužila jako domovy pro rolníky, kteří bojovali s chudobou. Nyní je považován za starověkého hrdinu, je po něm dokonce pojmenovaný i „hrad“.

Mirenski grad
Hrad Miren je vyvýšenina nad osadou Miren nedaleko Nové Gorice v jihozápadním Slovinsku. Původ názvu (grad), který se začal používat v 16. století, zůstává nevysvětlen. Žádný hrad tam nikdy nestál. Kopci dominuje soubor církevních staveb.

Kostel Panny Marie Bolestné
V průběhu staletí se na vyvýšenině vystřídala řada kostelů. První zaznamenaný byl kostel Panny Marie postavený v roce 1488, přestavěný v roce 1753 a zničený 30. května 1914. Mezi lety 1700 a 1756 byl grad obýván poustevníky. Vrcholu nyní dominuje klášterní kostel zasvěcený Panně Marii Bolestné. Byl postaven v roce 1886 a během každé světové války a po ní byl zcela zničen a přestavěn. V roce 1958 byl jeho interiér vyzdoben freskami od Tone Kralje. Vstupní brána nese nápis „Jdi do domu své matky“. Dodnes je to poutní místo.

Na cestě k hradu se vine křížová cesta navržená architektem Ivanem Vurnikem v roce 1931. U posledního zastavení stojí architektonicky unikátní kaple Scala Sancta, jejíž podlahu tvoří 28 stupňovitých plošin. Té bylo požehnáno v roce 1757 arcibiskupem.

Opatje Selo
Opatje Selo je malá vesnička s více než 400 obyvateli poblíž Mirenu na hranici s Itálií. Nachází se na krasové plošině podél staré silnice vedoucí z Komenu do Gorice. Za 1. světové války zde probíhaly bitvy mezi Rakousko-Uherskem a Itálií. Pochází odsud politici Darko Marušič (1919-1943), komunistický aktivista a lidový hrdina Jugoslávie a Drago Marušič (1884–1964), slovinský a jugoslávský politik.

Cerje
Nad městečkem Miren, na okraji náhorní plošiny Kras, na kopci Cerje, stojí 25 metrů vysoká věž, památník míru, který poskytuje nádherný výhled do okolí.
Kamenný obr ukrývá vzácné poklady historie a umění, umělecky propojuje minulost s budoucností. Mohutná budova o sedmi patrech zobrazuje různá období slovinské historie a její důležité milníky: od dávných dob přes temná období světových válek až po slovinskou válku za nezávislost. V posledním patře je vyhlídková plošina, která symbolizuje výhled do budoucnosti.
Téma 1. světové války je prezentováno prostřednictvím výstav „The Isonzo Front“ a „The Man and War“, také prostřednictvím životního díla Rudiho Španzla, obrazu „Tanec života a smrti“, který připomíná největší hrůzy války.
V suterénu stavby, jednom z výstavních prostorů, je možné vidět výjev z českého Švejka – Haškovo dílo s odkazem na absurditu války.

Návštěvnické centrum Walk of Peace, které funguje jako součást Monument of Peace Cerje, pokrývá část Krasu od Alp k Jadranské stezce a je vynikajícím výchozím bodem pro objevování pozůstatků první světové války v této oblasti. Jeskyně Pečinka a Ruska jama, Boroevićův trůn a značka IR 43, tábořiště Segeti a kopec Fajtji hrib jsou jen některé z mnoha míst v okolí památníku, které návštěvníkovi vyprávějí válečný příběh.

Hudi Log

Hudi Log, pomník obětem 1. světové války, konkrétně padlým vojínům 21. pěšího pluku Čáslav – byl odhalen 26. května 2017 za přítomnosti Josefa Vričana, autora knihy “Po zapadlých stopách českých vojáků. Z Julských Alp k Jadranu”, který byl rovněž sponzorem výstavby památníku, odhalení se také účastnili představitelé českých jeskyňářů (pomník vybudovali členové tohoto klubu z kamenů, které byly dovezeny z České republiky) a členů klubu slovinských jeskyňářů (Jamarski klub) z Temnice na Krasu, Klubu přátel vojenské historie Pardubicko, představitelů místních pospolitostí a místních obyvatel.

A co se v tomto místě událo? Více než před sto lety, konkrétně od 12. do 28. května 1917, probíhala 10. bitva na řece Soči (foto řeky na obálce a na str. 6-9). V okolí Hudi Logu bojovaly jednotky 21. pěšího pluku Čáslav a jižněji pak 98. pěšího pluku Vysoké Mýto. Vojíni obou pluků hrdinně bránili svá postavení proti obrovské italské přesile. Všechny vesničky byly srovnány se zemí v důsledku dělostřelby obou válčících stran; lidské ztráty v obou táborech byly ohromné.

Jama Pečinka
Jeskyně Pečinka se nachází nedaleko památníku Cerje, je to šikmá jeskyně o délce 150 m s převýšením 22 m. Je přírodního původu (70 % dnešní jeskyně) a pokračuje do uměle vyraženého tunelu na vrchol kopce Pečina.
Jeskyně sloužila jako úkryt vojáků v 1. světové válce. Byla vybavena palandami pro vojáky a kabinami pro důstojníky. Nejprve byla v držení rakousko-uherské armády, ale během 9. bitvy na Soči, začátkem listopadu 1916, přešla do italských rukou a zůstala v nich až do konce října 1917, kdy po 29 měsících boje na sočské frontě skončily.

Partnerství s Miren-Kostanjevica
Jak to všechno začalo?

Zhruba před 10 lety přišel na kralupský městský úřad e-mail, že dorazí dva autobusy Slovinců, kteří by se chtěli podívat do našeho města, jelikož k němu mají historickou vazbu skrze pobyt svých předků. Pro tehdejší vedení radnice to bylo velké překvapení, začalo pátrat v historii a potvrdilo si informace od zahraničních kolegů…

V roce 1915, kdy tehdejší Rakousko-Uhersko vstoupilo do války s Itálií, byla oblast okolo městečka Miren v nebezpečí. Důvodem byla jeho poloha v blízkosti Terstu, jedné z největších námořních základen Itálie. Rakousko-uherské úřady se oprávněně obávaly, že vesnice ležící na hranici s Itálií, by mohly být válkou ohroženy, tak je celé vystěhovali do Čech.

Předkové dnešních obyvatel tohoto regionu žili v Kralupech dva roky, někteří tu zemřeli, jiní se tu oženili. Ačkoliv je to přes 100 let, uchovávají si rodinné vzpomínky. Z toho důvodu se chtěli podívat do našeho města na své kořeny… Pamětníkům setkání se vryla do paměti sugestivnost návštěvy, Slovinci Kralupanům zpívali české písničky, vyprávěli o pečení českého vánočního cukroví…

Pár cestovatelských tipů z okolí…
Slovinsko je krásná země, má toho hodně co nabídnout. Nedaleko Miren protéká řeka Soča (na obálce), na které se odehrála jedna z bitev první světové války, tento vodní tok je sám o sobě turistickým lákadlem – spojení tyrkysové vody a skal je výjevem téměř nebeským, no, posuďte sami…
Zdejší region také nabízí dechberoucí výhledy na panoramata Julských Alp, Triglavský národní park stojí za návštěvu nejen aktivních turistů.
Milovníci moře si přijdou rovněž na své, pár desítek kilometrů od Miren leží malebné historické město Piran. Jednodušší cestou ke slané vodě je však méně vzdálená italská část pobřeží Jaderského moře, ta je od partnerského města, co by kamenem dohodil. Po dvacetiminutové jízdě autem do provincie Terst se návštěvníkům otevře překrásný výhled na pobřeží. Jako třešnička na dortu se na skalnatém výběžku nad mořem tyčí tajuplná zřícenina Castello Vecchio di Duino, jejíž kouzlo podtrhuje legenda o bílé paní, která se k místu váže…

Zřícenina hradu Duino

Řeka Soča

Věříme, že spolupráce se slovinskými přáteli bude pokračovat i v dalších letech, na jejich návštěvu se těšíme v červnu příštího roku v rámci Dnů Kralup.
AJ

Zdroje:
https://www.vets.cz/vpm/mista/obec/8409-hudi-log/, https://www.mirenkras.si/jama-pecinka,
https://mirenski-grad.si/en/about-us/history/,
Wikipedia

 

Autor:KZ