Staronové hodiny bdí nad časovou schránkou u nádraží

Dříve narození si jistě vybaví podobu sloupových hodin v blízkosti nádraží, které poškodil nálet na konci války. Mnohé dobové snímky dokládají, že tyto hodiny sloužily kolemjdoucím a zdobily nároží ulic v meziválečném období. Za nejstarší meteorologický kiosek s hodinami a sloupem veřejného osvětlení označil čtvercový sloup i historik Josef Stupka v knize Město v slzách. Jednu z prvních zmínek o tomto objektu můžeme najít také v kralupské kronice, a to v zápisu z 20. února roku 1926:

„Na novém prostranství, kde sbíhají se nyní ulice Nádražní, Žižkova a Husova, postavila kralupská Občanská záložna s městskou správou orientační kiosk, v němž umístěny jsou elektrické hodiny. Kiosk ten zdoben jest městským znakem a reliéfem spořivosti. Ve spodní jeho části jest umístěna turistická mapa okolí kralupského, mapa katastru velkých Kralup, dále tlakoměry a teploměry. Kromě toho vyznačeny jsou dešťové srážky, zeměpisná délka a šířka, výška nad mořem, tlak vzduchu, velikost města dle posledního sčítání lidu z roku 1921.“

Osudným se meteorologické stanici stal nálet amerických bombardérů dne 22. března 1945, při kterém byla poškozena a posléze odstraněna. Kralupy se staly nejpostiženějším českým městem v rámci 2. světové války, bombardováním bylo zničeno mnoho historických památek.
Poslední roky však město svoje centrum revitalizuje, součástí obnovy je i replika historického kiosku.
Jedním z hlavních tvůrců hodin je architekt Petr Preininger, který připravil tři návrhy, jedním byla historická replika, v dalších dvou případech šlo o novodobé vizuály. Nakonec v Radě města Kralup vyhrála varianta historické repliky. „Staré hodiny měly přece jen svůj půvab, bude to unikát, který v sobě ponese odkaz minulosti,“ dodal architekt. Na soklu budou ze čtyř stran umístěny historické fotky z doby před náletem i po něm.

Kamenný sokl s dvoustrannou lucernou byl vyroben z pískovce. Stožár a lucerny jsou kovové (materiálem je ocel a kovářská čerň). Celková výška konstrukce je cca 8 m.
Uvažovalo se také, že do sloupu hodin bude zapracován sokl z původních hodin, který se našel náhodně při kopání kanalizace. Později se však zjistilo, že byl hodně poškozený. Jedna strana byla seseknutá. Nebylo tedy možné jej použít.

Čím se obnovené hodiny liší od původních z meziválečného období? „Svítí a (oproti originálu) jsou trochu větší. Ciferník je ze třech stran, původně sestával jen ze dvou. Z jižní strany je osazený znak z mosazi, má velikost ciferníku, tj. 60 cm,“ doplnil dotazovaný architekt. Meteorologické funkce na sloupu nejsou. Část nákladů na pořízení hodin byla pokryta z daru developera, který o pár stovek metrů dále buduje areál s novými byty.

Hodiny tedy od října 2024 opět bdí nad kolemjdoucími ve směru na vlakové či autobusové nádraží, současně je informují o aktuálním času. 21. 11. v 17:00 hodin proběhlo veřejné odhalení monumentu, které se stalo slavnostním završením a symbolem úspěšné obnovy centra města.

Andrea Jůnová

 

Autor:KZ