
Propásli jste v době adventu možnost vidět naše město z ptačí perspektivy? Nevadí, do věže kostela vás pro zatím vezmeme skrz tyto řádky a přiložené obrázky. Do jejích tajemných zákoutí určitě stojí za to nahlédnout i osobně. V průběhu roku budou mít ti fyzicky zdatnější z vás pár výjimečných příležitostí.
Pane faráři, kolik schodů je třeba vystoupat, aby bylo možné prohlédnout si zvony zblízka?
Je to přesně 124 schodů.
V jaké výšce se nachází věž kostela?
Stojíme-li u zvonů, nacházíme se ve výšce 25 metrů, po žebříku se dá vystoupat do 33 metrů, samotná věž má kolem 40 metrů.
Jak fungují věžní hodiny?
Hodinový stroj odměřuje čas, od stroje vedou kabely – jeden k ciferníkům, kde se posouvá čas na věžních hodinách, které jsou navenek viditelné, druhý je napojený na palici u hodinového zvonu a odbíjí konkrétní čas.
Kostel dělají zvony, kolik jich má a v jakém jsou stavu?
Zvony jsou čtyři, pochází z 90. let, pamětníci si možná vzpomenou, jak jim tu kardinál /tehdy arcibiskup/ Vlk žehnal. 24. prosince toho roku poprvé zvonily. Současný stav není ideální, firma, která v té době naše i další zvony instalovala, udělala nějakou technologickou chybu při výrobě a jejich srdce praskají, takže se na ty velké nezvoní, aktuálně je v provozu ten nejmenší. Pomalu se začíná domlouvat jejich oprava.
Kdy se mohou přijít lidé do věže osobně podívat?
Byl jsem rád za zájem v adventní době, v budoucnu to bude třeba při výročí náletu, letošním 130. výročí posvěcení kostela, při Dnech Kralup. Na stránkách města bude možné před každou akcí najít detailní informace.
Bude možné navštívit i jiné části kostela?
V období adventu proběhly i komentované prohlídky kostela jako takového, rádi bychom v tomto pokračovali, ukázali občanům neokoukaná zákoutí kostela, řekli si něco o jeho historii, např. v postní době, o Velikonocích, přednášku o donátorovi Terschovi, který podporou kostela de facto povýšil Kralupy na město.
Vím, že probíhají sbírky na obnovu kostela, můžete je přiblížit?
Známé pořekadlo „Práce jako na kostele“, platí i pro ten náš kostel, rozpočet na srdce zvonů činí 100 tis. Kč, dále chceme tuto kulturní památku více rozsvítit, sjednotit svítidla, což je spojeno s potřebou oprav elektroinstalace. Některé větve už nefungují, zásuvky vyhazují pojistky, pořídili bychom tedy úsporná svítidla, tam je rozpočet přes 300 tis. Kč. Rádi bychom také vylepšili zabezpečení kostela, aby jej šlo chránit sektorově a návštěvník mohl vstoupit dál do jeho nitra, posadit se, chvíli pobýt. Tento rozpočet zní na 100 tis. Kč. Z dalších investic nás čeká oprava varhan (ta je v řádu milionů), ochrana kostela proti holubům. Budeme rádi za jakoukoliv podporu. Od občanů či firem.
Opravu střechy a krovu nám již finančně pokryl sponzor, dokonce včetně úpravy do původní podoby krytiny. Náklady na rekonstrukci vyjdou přes 10 mil. Kč. Dárci, který nás sám oslovil, velmi děkujeme.
Je sbírka nějak časově omezená?
Není, přesto bychom osvětlení a zabezpečení kostela rádi provedli v první polovině tohoto roku.
Děkuji za rozhovor.
Andrea Jůnová
Co se ještě podařilo zjistit o hodinách v kostelní věži?
Od roku 1894, díky velkorysému daru teologa, profesora Karlovy university, altruisty a pražského probošta v jedné osobě, P. Dr. Eduarda Tersche, se naše město pyšní kostelem Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václava. Tato farní budova (dost možná svou duchovní silou) zázračně přežila bombardování centra města na konci války v roce 1945.
Ze tří stran ji zdobí ciferníky, zmínku o stroji času najdeme i v kronice města v zápisu z roku 1966 s titulkem Nové věžní hodiny:
„Již 70 let odpočítávaly na věži kralupského kostela hodiny neúprosný čas, a pomalu, ale jistě, ztrácely na spolehlivosti. Proto byly péčí rady městského národního výboru nákladem téměř 40 000 Kč nahrazeny novými. Od srpna 1966 honosí se věž moderními elektrickými hodinami, jejichž ciferník od setmění září osvětlením a do daleka jasem připomíná opozdilým chodcům pozdní noční dobu.“
Věžní hodiny kralupského kostela jsou v současné době ve správě města, jsou pravidelně servisovány panem Maleckým, který k hodinám prozradil, že: „Jde o mechanické půlové hodiny s jedním gongem a třemi ciferníky, tento typ vznikl a byl často instalován v 60./70. letech.“ Hodiny našeho kostela jsou vybaveny výrobkem společnosti Elektročas (dřívější Pragotron, národní podnik Praha) z roku 1965. Odbíjí celou i půl.
K samotnému vzezření lze říci jen to, že ciferník je umístěn ve zdobném kamenném rámu, číslice hodin jsou římské, každá se nachází ve svém ohraničeném rámečku, a ručičky časového zařízení mají ozdobný charakter.
Andrea Jůnová