Josef Holub se narodil 15. listopadu 1870 ve Slaném. Nadaný Josef v letech 1881-1885 studoval na slánském gymnáziu. Už tehdy slušně hrál na housle a dobře kreslil. Pro otcovy finanční těžkosti byl Josef nucen po polovině studií gymnázium opustit a začal se připravovat na praktický život. Volba padla, snad v souvislosti s Josefovou zálibou v kreslení, na malíře pokojů. Po vyučení Holub nastoupil roku 1887 jako malíř pokojů k pražské firmě Duchoslav.
V tom však do života mladého umělce vstoupila náhoda, slavný Jindřich Mošna neváhal po zhlédnutí prací mladého umělce napsat doporučující list Juliu Mařákovi, profesoru krajinářské školy na pražské výtvarné akademii. Na podzim roku 1889 posoudil Mařák Holubovy práce a rovnou malíře zařadil do již probíhajícího prvního ročníku po bok např. Bohuslava Dvořáka, Františka Kavána.
Josef Holub dosáhl v době studií velkých úspěchů – několik stipendijních ocenění. V roce 1896 se Holubovi ještě podařilo získat Hlávkovo stipendium 500 zlatých za umělecký projev (obraz „Na hrázi“), určené k zahraniční cestě. Jako mnoho mladých malířů té doby odjíždí Josef Holub do Černé Hory.
Po návratu se mu nepodařilo navázat na předchozí domácí úspěchy. Po sňatku s Boženou Jirasovou z Libčic v r. 1899 natrvalo opouští Prahu. Mladí manželé se usadili v Kralupech, kde Holub musí pro obživu své početné rodiny (4 dcery) provozovat fotografickou živnost, vyučovat hře na housle, působit jako písař u soudu a na berním úřadě, ba dokonce vážit na cukrovarské váze.
Soustavněji tvořit začíná až po r. 1920, kdy ministerstvo školství kupuje kolekci jeho obrazů, čímž byl vytvořen hmotný základ pro další práci. Většina obrazů v soukromých Připomínáme si 60 let od úmrtí malíře Josefa Holuba a veřejných sbírkách je právě z 20. a 30. let, případně z období mladšího. Tematicky se zaměřoval na krajinu v Kralupech a v nejbližším okolí. Josef Holub nebyl jen vnímavým výtvarným umělcem, účastnil se rovněž místního bohatého kulturního života.
Sklonek života prožil malíř u dcery Evy v Kvasinách, kam se přestěhoval v roce 1952, po smrti své manželky. Josef Holub zemřel 22. srpna 1957, je pochován na kralupském hřbitově. Josef Holub byl bytostným krajinářem. Velký vliv na jeho umělecký vývoj měla léta prožitá na akademii, v Mařákově ateliéru. Zůstal tak pro své současníky i pro nás kultivovaným a srozumitelným tvůrcem, který ve svých dílech navždy uchoval dávno zmizelou poetiku krajiny malého venkovského města v prvních desetiletích dnes již minulého století.
Prezentované obrazy a kresby pocházejí z muzejní sbírky. Vystaveny budou i předměty z umělcovy pozůstalosti, korespondence, fotografie.
Jan Racek, ředitel kralupského muzea