Odvaha, vytrvalost, zdatnost a nezdolný duch, to jsou predispozice úspěšného sportovce, ať už se věnuje čemukoliv. Jaké to je pokořit Gibraltar? Plavat hodiny v kuse vstříc neznámému dobrodružství? O tom jsme si povídali s aktivním plavcem a instruktorem plavání…
Medailonek:
Jakub Běžel, lektor plavání
Plavme chytře
https://www.plavmechytre.cz/
Jakube, co se vám honilo hlavou, když jste se blížil do cíle?
Byl jsem překvapený, že už jsem na konci. I když bolest svalů a únava o sobě již dávaly vědět. Prakticky jsem do Afriky narazil. V mapách jsem si nevšiml pásu mělčiny. 10-15 metrů před koncem mě potrápil protiproud, který mě nechtěl ke břehu pustit.
Kolik plavců tuto výzvu dosud zvládlo?
Náš tým navázal po 6 letech na úspěšnou přeplavbu posledního Čecha. Z Kralup jsem první. Umístil jsem se na 15. místě v rámci České republiky. Jsem 853. na světě. Kanál se může přeplavat i v neoprénu, takových plavců je o 50 % více. 850 lidí zdolalo Gibraltar bez neoprénu, přes 1 200 lidí v něm. Pro srovnání kanál La Manche překonalo cca 3 500 lidí bez neoprénu, Severní kanál kolem 180 lidí.
Jaká je délka průlivu? A kolik plavec uplave v reálu?
Gibraltar patří do sedmičky nejznámějších přeplaveb, je z ní nejkratší, měří 14,4 km. Většinou se však ve skutečnosti uplave 15 až 16, pokud má plavec dostatečnou rychlost. Pokud ne, proud jej stáhne východně do Afriky, pak si dá kolem 20-22 km.
Jak dlouho vám trvala přeplavba?
6 hodin a 6 minut.
Jak je vyřešeno občerstvování?
Takzvané „krmení“ (z anglického „feeding“) je důležitá součást přeplaveb. Když se plavec zastaví, proud jej začne unášet. Je třeba se napít/najíst rychle, obvykle doplňujeme tekutiny každých 30 minut. Toto místo bylo specifické v tom, že první hodinu se nedalo krmit vůbec – kvůli silným proudům. Poté doporučili každých 45 minut. Doplňování energie musí být pod minutu času, bývá to rychlé, nacvičené. Plavec přijímá tekutou stravu, není čas kousat.
Kde vznikl nápad na přeplavání kanálu?
Nápad vznikl v roce 2018/9, když jsem plaval se skupinou otužilců Český pohár. Přidal jsem se k jejich výzvě.
Jak dlouho trvala příprava a jak probíhala?
Měli jsme plavat v roce 2020, ale plány nám zhatil covid, takže se celá akce posunula v čase. Změnili se členové skupiny, znovu jsme se vyhecovali až v roce 2023 a začali jsme aktivní fázi přípravy, ta probíhala v bazénu i na otevřené vodě, potřebovali jsme zapracovat na vytrvalosti, rychlosti i otužilosti.
Jak je taková akce zajištěna z hlediska bezpečnosti?
O tu se starala tamější asociace, která přeplavby pořádá. Na trase doprovází plavce dvě lodě. Rybářská navigační loď, podle které se plavec orientuje, a člun, jehož posádka zajišťuje „krmení“.
Vyskytovalo se v daném místě nebezpečí žraloků?
V této lokalitě nebývají, potkali jsme jen medúzy. A na lodi cestou zpět jsme viděli delfíny. Asociace obecně doporučuje živočichy ignorovat, pokud si člověk nevšímá jich, nevšímají si zpravidla ani oni jeho.
Jaké jste měli počasí?
Dobré povětrnostní vlivy jsou na přeplavbách základ. Na správný směr větru jsme v lokalitě čekali týden. Jiní takové štěstí neměli a po 14 dnech to vzdali.
Jaká byla teplota vody?
17-19 stupňů, podobnou má Vltava v létě. Nicméně při 6hodinovém plavání to taková hitparáda není, je třeba se na teplotní podmínky dobře připravit.
Jak si můžeme představit financování takové akce?
Gibraltar je finančně méně náročný než jiné aktivity tohoto druhu. Dá se plavat sólo ve skupině, takže náklady si účastníci rozdělí. Nás to vyšlo 70 tisíc korun na účastníka za vše (pobyt, cesta, poplatek, strava). Jsou i dražší lokality, kde náklady šplhají k 250 tisícům korun za jednoho.
Máte v hledáčku nějaké další výzvy?
Nic zvláštního neplánuji, tato zkušenost mi ukázala, kde je moje místo, co a jak dlouhého se mi plavat chce a nechce. Momentálně se soustředím na zlepšení rychlosti.
Děkuji za rozhovor.
Andrea Jůnová