Podomní obchodníky s energiemi by měl stát zakázat

Podomní obchodníky s energiemi by měl stát zakázat, říká Vladimír Vlk

Účty za energie tvoří jednu ze zásadních položek rodinných rozpočtů… Na jaké novinky se máme připravit? Jaký bude trend cen? Fixovat či nefixovat? Na to vše odpovídá energetický poradce, se kterým se můžete bezplatně poradit každý čtvrtek mezi 15. a 17. hodinou v kanceláři 122 v budově Městského úřadu v Kralupech.

Pane Vlku, nastaly nějaké změny v chování podvodníků s energiemi, jaké jsou jejich nynější finty?
Energošmejdi mění názvy svých firem, aby mohli klamat další klienty. Stále se soustředí na seniory, lákají je na výhodné ceny, ale vždy to dopadne tak, že důvěřiví senioři nakonec platí více, než by museli… Někteří obchází domy jako podomní prodejci, jiný starší občany obvolávají.

Na co by si měli dříve narození dávat pozor?
Senioři by energie vůbec neměli s dealery řešit, pokud by chtěli změnit dodavatele, ať se raději staví za mnou. Stále nabízím bezplatné poradenství v přízemí městského úřadu (kancelář č. 122), každý čtvrtek od 15 do 17 hodin, a to po celý rok 2025. Zájemcům poradím jen seriózní možnosti řešení jejich situace.

Jaký vývoj cen predikujete?
Obchodníci s elektřinou nyní „zlevňují“, ale je to dáno hlavně tím, že dřívější ceny byly vyspekulované. Ceny elektrické energie se budou výhledově pohybovat mezi 100-150 EUR za 1 MWh. Zemní plyn aktuálně trochu zdražuje, ale měl by se pohybovat mezi 30 a 50 EUR za 1 MWh.

Co si myslíte o fixaci, je to aktuálně dobrý krok?
Momentálně doporučuji fixaci maximálně na 12 měsíců.

Od jakého dodavatele byste se nebál odebírat energie?
Doporučuji poskytovatele, kteří mají dostatečné finanční prostředky. Malí obchodníci totiž požadují vysoké zálohy, to proto, že když nakupují na spotovém trhu, musí okamžitě zaplatit. Banky už je nechtějí úvěrovat, tudíž samotní lidé úvěrují tyto firmy. Radím lidem, aby od těchto podnikavců odešli, aby si vybrali některého z velkých, např. ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská, MND… To jsou velcí hráči, jak na poli elektrické energie, tak zemního plynu. Mají silné portfolio finančních prostředků. Akcie ČEZ(u) jsou ze 70 % vlastněny státem.

Už i mainstreamová média přiznala, že do naší republiky proudí plyn z Ruska, jak to vidíte vy?
Ruský plyn skutečně proudí do Evropy, v mixu i do České republiky. Před ukrajinským konfliktem bylo dodáváno do Evropy 150 miliard kubíků zemního plynu, a ani v současné době se dodávky nedají jednoduše odmazat. Obchodníci jsou obchodníci, nezajímá je politika, a tak se zkapalněný plyn z Ruska prodává pod jinou obchodní vlajkou.

Čím se v energetickém prostředí aktuálně zabýváte?
Jednám se senátory, potažmo i s poslanci, aby dořešili energetický zákon, aby omezili možnosti „energošmejdů“. Podomní obchodníky by měl stát zakázat. V poslední době provádím analýzy k návrhu energetického zákona pod názvem LEX OZE III, který je projednáván v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Děkuji za rozhovor.
Andrea Jůnová

 

Medailonek:
Ing. Vladimír Vlk,
analytik, energetik a konzultant. V energetice působí už více než 35 let. Býval členem dozorčí rady ČEZ, a. s., poradcem ministrů životního prostředí, průmyslu a obchodu. Hodně se věnoval konzultační činnosti pro firmy i státní instituce, byl členem Pačesovy komise pro aktualizaci státní energetické koncepce. Do července 2019 byl členem Rady ERÚ. Vystudoval ČVUT, fakultu strojního inženýrství.

Autor:KZ