Rád vracím klubu to, co jsem od něj jako dítě dostal

Výlety, příroda, rozvoj těla i ducha, přátelství – to vše je přidaná hodnota Klubu českých turistů, který v našem městě nabízí pestré vyžití všem generacím již 100 let. Jak se klubu daří, co jeho předsedovi dělá radost či starost. Jaké má plány do budoucna? Zmíněné a mnohé další prozradí rozhovor se Zdeňkem Vejrostou…

Zdeněk Vejrosta
Předseda KČT Kralupy n. V. od roku 1987.
Od roku 1979 vedoucím oddílu (v 18 letech).
55 let členem oddílu (již od dětských let od roku 1970 /založení oddílu mládeže/).

Pane Vejrosto, jaká výročí čeká v brzké době kralupský turistický klub?
25. 3. 1925 nás čeká 100 let kralupské turistiky, která byla založena ředitelem gymnázia panem Havlem. Od té doby se rozvíjí. Obrovský boom měla za první republiky, to byl KČT jednou z nejvýznamnějších organizací. V roce 1935 měla kralupská turistika 350 členů. Klub přečkal válku, ale nepřečkal rok 1948, kdy se musel spolu s dalšími sportovními kluby začlenit pod ČSTV. V roce 1990 – po sametové revoluci – došlo k obnovení KČT jako samostatné organizace. 25. 9. 2025 oslavíme 55 let činnosti místních turistických oddílů mládeže (založeny 1970). Původně bylo založeno osm turistických oddílů mládeže, nyní funguje jeden, máme 180 dětských členů, celkově 290 členů.

Chystáte nějaké oslavy přístupné veřejnosti?
Ano, máme v plánu dvě neformální setkání, jedno proběhne v rámci Mistrovství Středočeského kraje 29. 3. Pro výročí mládeže připravujeme festival her a občerstvení.

Můžete čtenáře pozvat na nějakou nadcházející akci?
Ročně pořádáme pro veřejnost zhruba 15 akcí. Jednou ze zimních je Uzlařská regata. 29. března pořádáme Mistrovství Středočeského kraje v Turistickém závodě. Asi nejznámější akcí pro veřejnost je Do Okoře bez Oře, která proběhne 5. dubna.

Kolik lidí se obvykle účastní Okoře?
Za špatného počasí cca 500-800 turistů. Když je krásně, je to o dost více, náš rekord je 2 500 účastníků.

Jaké úspěchy klubu jste v rámci klubových soutěží zažili?
Naší hlavní soutěží je tzv. outdoor running, tyto závody běhají děti i dospělí, účast obnáší nejen rychlý běh, ale i vědomosti – určování turistických značek, znalost památek ČR, dřevin, překonávání azimutových úseků, orientace v mapě, hod na cíl, plížení… Celá sezona vrcholí mistrovstvím ČR, dále mezinárodním mistrovstvím. Letos z Kralup postoupilo 16 závodníků na mezinárodní mistrovství, dva si z něj odnesli titul mistra a další účastníci celou řadu medailí. A protože se nelze soutěží jen účastnit, musíme také některé pořádat, proto u nás organizujeme krajské soutěže či dokonce republiková mistrovství.

Co obnáší být členem Klubu českých turistů?
Členem může být kdokoliv, každý si pak najde parketu, která ho z nabídky aktivit zajímá nejvíce. U dětí máme přes týden pravidelné schůzky. O víkendu se konají výlety, akce, soutěže a závody pro všechny.
Členové mohou také využívat slevy na dráze či v rámci turistických pochodů, mají rovněž možnost levnějšího nákupu turistického materiálu…

Jaký je současný trend – daří se vám v této on-line době přijímat dostatek nových dětí?
Některý rok je dětí více, jindy méně, náborové akce neděláme, většinou se přidají další děti na doporučení svých kamarádů, které jim vypráví zážitky z našich akcí.
Mládežníci mají schůzky třikrát týdně, v pondělí hrajeme hry a učíme se něčemu novému, ve středu tělocvik a netradiční deskové hry, ve čtvrtek máme přípravu na závody.

Jaká věková kategorie vašich členů je nejsilnější?
Naši členskou základnu tvoří dítka od tří let po dospělé v důchodovém věku, nejširší zastoupení máme ve věku 25-35 let.

Co bolístky klubu, je něco, co byste chtěl zlepšit?
Ty jsou vždy a všude. Máme svoji turistickou základnu mezi koupalištěm a tenisovými kurty, kterou máme pronajatou od roku 1987, od té doby ji zvelebujeme. Jsme rádi za jakoukoliv finanční pomoc, jak od města, tak od občasných sponzorů.

Jaké období vaší participace v klubu považujete za nejradostnější?
Každá doba má svoje. Dětská léta a s nimi související bezstarostnost bylo pro mě krásné období plné her a dobrodružství, nechyběly tábory, sjíždění řek. V současné době mi uspokojení přináší hlavně to, že můžu předávat svoje zkušenosti a vztah k turistice stovkám místních dětí. Vracím to, co jsem jako dítě dostal.

Vím, že vaše organizace provozuje i půjčovnu, může ji využít i veřejnost?
Primárně je určena našim členům. Půjčujeme stany, paddle boardy, rafty,… Nezříkáme se ani zápůjček veřejnosti, vnímáme to jako prezentaci klubu navenek a způsob nalákání dalších členů do svých řad.

Podílíte se třeba i na opravách turistického značení tady v okolí?
Ne, to dělají jen vyškolení značkaři, my můžeme (a běžní turisté také) dát jen podnět k opravě, když potkáme nějakou poničenou…

Podělíte se s námi o nějaký veselý zážitek nebo zajímavost?

KČT jako takový vznikl již v roce 1888, málokdo však ví, že byl spoluzakladatelem Českého olympijského výboru, který na jeho tradice navázal. A jak se to stalo? Jiří Stanislav Guth-Jarkovský byl členem KČT a zároveň zakladatelem ČOV. Po sametové revoluci se myšlenky ČOV opět propojily s těmi turistickými. KČT je členem ČOV, turistika je zařazena mezi neolympijské sporty.

Děkuji za rozhovor.
Andrea Jůnová

 

Autor:KZ