O podporu na pořízení nového kotle požádalo přes 4,5 tisíce Středočechů

Středočeský kraj – Středočeský kraj ukončil ve středu 29. června 2016 přijímání žádostí o tzv. kotlíkové dotace. „Celá částka 501,7 milionu korun, kterou jsme měli vyčleněnou na dílčí projekty fyzických osob, je již vyčerpána. Nové žádosti o kotlíkové dotace proto již nemůžeme přijmout,“ oznámil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).

Středočeši mohli o dotaci na výměnu zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech, jak zní oficiální název, žádat od pátku 15. ledna 2016. Žádosti bylo možné podávat osobně na podatelně Krajského úřadu Středočeského kraje nebo také poštou. Výzvu ve Středočeském kraji na období 2015–2018 vyhlásil středočeský hejtman společně s náměstkem pro oblast životního prostředí Markem Semerádem (ČSSD) a náměstkem pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů Ministerstva životního prostředí Janem Křížem.

„O kotlíkové dotace byl obrovský zájem. Celkem jsme přijali přibližně 4,5 tisíce žádostí. Jsem rád, že Středočeši tuto šanci, jak zlepšit stav ovzduší v regionu, bezezbytku využili,“ prohlásil hejtman. V současné době pokračuje zpracování žádostí. Žadatelům bude po uzavření smlouvy a dodání zálohové faktury na nákup nového zdroje tepla poskytnuta na účet zálohová platba ve výši 40 000 korun. „Zbytek peněz bude žadateli vyplacen, až dodá veškeré podklady – fotky odstraněného kotle, potvrzení o likvidaci, účetní doklady, protokol o uvedení kotle do trvalého provozu atd. Na realizaci mají sedm měsíců od podpisu smlouvy o poskytnutí podpory. Smlouvu se budeme snažit připravit žadateli co nejdříve po podání žádosti,“ upřesnil hejtman Petera.

Podle letošních pravidel přidělování dotace fyzickým osobám je předmětem finanční podpory výměna kotle na pevná paliva s ručním podáváním tepla za tepelné čerpadlo, kotel na pevná paliva, plynový kondenzační kotel, instalace solárně-termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplovodního vytápění či „mikro“ energetická opatření.

Náměstek Semerád ještě doplnil, že pokud se občané již pustili do výměny starého kotle za ekologický zdroj tepla, nesmí zapomenout pořídit fotografie zapojení kotle na otopnou soustavu a do komínového tělesa. „Jinak by nemohla být dotace uznána. Pokud k výměně došlo po 14. červenci 2015, bude možné o dotaci požádat i zpětně,“ dodal Semerád. Podle pevně stanovených pravidel výzvy musí Středočeský kraj do roku 2018 vyměnit 3 460 kotlů, což se počtem přijatých žádostí podařilo nejméně o tisícovku překonat.

„Vyplacená podpora bude moci být maximálně 85 procent ze způsobilých nákladů ve výši 150 000 korun, tedy maximálně 127 500 Kč. Přičemž 70 procent způsobilých výdajů bude uznáno na kotel spalující pouze uhlí, 75 procent na kotel spalující uhlí plus biomasu nebo na kotle plynové kondenzační, 80 procent na tepelné čerpadlo nebo na kotel pouze na biomasu a k tomu ještě plus pět procent, pokud je daná obec v seznamu prioritních obcí a měst,“ uzavřel hejtman.Konec formuláře

autor: Michaela Drobná, tisková mluvčí Středočeského kraje

 

 

Autor:admin